Respondus LockDown Browser

Blackboard ile entegre çalışan özel bir tarayıcıdır. Öğrenciler Respondus LockDown Browser kullandığında tarayıcıda açılan sayfayı yazdıramaz, kopyalayamaz ve başka bir linke ulaşamaz. Bir sınav başladığında öğrenci sınav bitimine kadar ekranı kapatamaz.

Respondus LDB tanıtım videosunu izlemek için burayı tıklayınız.

 

Kahoot nedir?

Derslerde öğrenmeye yönelik yapılan bir oyun aracıdır. Bu aracı kullanarak quizler, anketler veya tartışma soruları oluşturabilirsiniz.Sınıfta sorduğunuz soruları öğrencilerle oyun oynarak cevaplamasını sağlayabilir ve öğrencilerin derse katılımını sağlayarak daha interaktif bir ders işleyebilirsiniz. Öğrenciler soruları cevaplamak için herhangi bir uygulama ya da programa ihtiyaç duymazlar. Kahoot aracı web tabanlı bir uygulamadır. Kullanıcılar tablet, masaüstü ve dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon üzerinden soruları cevaplayabilirler.

Detaylı bilgi için Hızlı Başlangıç Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

G(Math)

Detaylı bilgi için G(MATH) adresini ziyaret edebilirsiniz.
Google'da Etkin Arama

Arama yaparken birkaç işlemle aradığınız sonuçlara daha kolay ve etkin şekilde ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için hazırladığımız Etkin Arama dökümanını inceleyebilirsiniz.

(Bilgisayarınızda PDF programı yoksa buradan indirebilirsiniz.)

Google Akademik

Akademik literatürde geniş çaplı arama yapmak için kolay bir yol sunmaktadır. Tek bir yerden birçok alanda ve kaynakta arama yapabilirsiniz: akademik yayıncılara, profesyonel derneklere, ön baskı kaynaklarına, üniversitelere ve diğer akademik organizasyonlara ait gözden geçirilmiş yazılar, tezler, kitaplar, özetler ve makaleler. Google Akademik, akademik araştırma dünyasında en alakalı araştırmayı tanımlamanızı kolaylaştırır.

Google Akedemik için http://scholar.google.com.tr/

Google Cultural Institute

Tüm dünyadan müzelere ve arşivlere ait sergileri ve koleksiyonları keşfedin. Gizli kalmış parçalardan başyapıtlara kadar kültürel hazineleri olağanüstü ayrıntılı bir şekilde inceleyin.

Web Sitesi; https://www.google.com/culturalinstitute

Screencastomatic

Ekranınızdan resim ve video çekmenizi sağlayan bir programdır. Video kayıt süresi ücretsiz versiyon için 15 dakikadır. Resimleri kaydederken resim üzerine çeşitli efektler ekleyebilirsiniz.

Çekilen kayıtlar Quicktime, AVI, FLV ve GIF formatlarına dönüştürülebilir.

Detaylı bilgi için http://screencast-o-matic.com/
adresini inceleyebilirsiniz.

Hapyak

Detaylı bilgi için http://corp.hapyak.com/ 
adresini inceleyebilirsiniz.

Snagit

Ekran görüntüsü almak ve ekran videosu çekmek için kullanabileceğiniz bu araç sayesinde bu iki işlemi tek bir yazılım üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Detaylı bilgi için http://www.techsmith.com/snagit.html

adresini inceleyebilirsiniz.

Snipping Tool

Ekran Alıntısı Aracı masaüstünüzdeki bir resim veya web sayfasının bir bölümü gibi her şeyin ekran görüntüsünü yakalar.

Detaylı bilgi için Snipping Tool adresini inceleyebilirsiniz.

Prezi

Online bir sunum hazırlama aracıdır. Powerpoint ile hazırladığınız sunumlar gibi Prezi ile de görselliğin daha çok ön plana çıktığı sunumlar hazırlayabilirsiniz. Sunumlarınızda kullanabileceğiniz dosya türleri; resim, video, pdf dosyaları ve swf uzantılı flash çalışmaları olabilir. Ayrıca hazırladığınız sunumları o anda sunumu takip eden kişilerle paylaşabilirsiniz.

Prezi ile ilgili detaylı bilgi için www.prezi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

VoiceThread

Canlı ses kaydetme ve yorum toplama aracıdır. Yazı ve Ses olarak kaydeder.


Detaylı bilgi için http://voicethread.com/
adresini inceleyebilirsiniz.

Eyejot

Videolu dijital bir kartvizit hazırlamanıza yardımcı olur. Kartvizitinize 5 dakikalık kendinizi tanıtan kısa bir video kaydedebilir, fotoğraf ekleyebilir ve Sosyal Medya bağlantılarınızı ekleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz kartviziti karşı tarafa e-posta veya SMS yoluyla gönderdiğinizde bilgileriniz karşı tarafın adres defterine kolayca eklenir.


Detaylı bilgi için http://corp.eyejot.com/
adresini inceleyebilirsiniz.

Google Hangouts

Detaylı bilgi için http://www.google.com/+/learnmore/hangouts/?hl=tr adresini inceleyebilirsiniz.

Google Docs

Bilgisayarınıza herhangi bir "Office programı" kurmadan doküman oluşturup saklayabileceğiniz web tabanlı bir uygulamadır. Oluşturduğunuz tüm dokümanları internet üzerinde saklar ve istediğiniz her yerden ulaşabilirsiniz. Google'ın bu aracını kullanabilmeniz için "gmail" hesabınızın olması gerekmektedir.

Google Docs hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Google Drive

Google, kullanıcılarına her türlü verilerini depolama imkanı sunan Google Drive hizmetini başlattı. Videolarınızı, fotoğraflarınızı, belgelerinizi, PDF dosyalarınızı Google Drive’a yükleyip istediğiniz yerden bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için https://drive.google.com/start#home adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dropbox

Sanal bir harddisktir. Tüm dosyalarınız bir bulut içinde saklanır. Bilgisayar ve internet dışında bir donanıma ihtiyaç duymadan istediğiniz yerde 24 saat dosyalarınıza ulaşabilir ve paylaşabilirsiniz. Dropbox ile 2 gb depolama alanına ücretsiz sahip olabilirsiniz. Ayrıca, Dropbox'ı önderdiğiniz her bir kullanıcı için 250 mb (8 gb'a kadar) ekstra alan kazanabilirsiniz.

Dropbox ile ilgili detaylı bilgi için www.dropbox.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Box.net

Sanal bir harddisktir. Box.net ile 5 gb depolama alanına ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Box.net ile ilgili detaylı bilgi için http://www.box.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Microsoft OneDrive

Çevrimiçi olduğunuz herhangi bir yerden oluşturduğunuz fotoğrafları ve dosyaları depolayabilir, bunlara erişebilir ve arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşabilirsiniz. Microsoft kayıt olduğunuzda ücretsiz 5 GB çevrimiçi depolama alani vermektedir. Bu alanı kullanabilmek için bir hotmail hesabınızın olması gerekmektedir.

OneDrive ile ilgili detaylı bilgi için https://onedrive.live.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Padlet

Kendinize ait bir online duvar oluşturarak bu online duvarı sosyal medya üzerinden başka kişilerle paylaşabilirsiniz.

Web Sitesi; http://tr.padlet.com/